Branding strategy. Identity design.

Interviu žurnalui „Best in Lithuania“

Data: 2012 

Žurnalas: „Best in Lithuania“, Nr.18 

Dizaino agentūros kūrybos vadovo Mariaus Bartkaus interviu žurnalui „Best in Lithuania“. Tekstas lietuvių ir lenkų kalbomis.

Link to publication online: Best in Lithuania, Nr. 18

In Polish language, 58-60 page.

Ši kompanija vienija jaunus ir daug patirties turinčius dizainerius, fotografus ir programuotojus, kurie teikia kūrybinius dizaino sprendimus ne tik verslo įmonėms, bet ir užsiima nekomerciniais projektais.

Šiandien kalbiname „Moira Visuals“ vadovą Marių Bartkų. Marius yra didelę patirtį sukaupęs grafikos dizaineris, garbios Lietuvos Grafikos Dizainerių Asociacijos narys (LGDA) ir Vilniaus Dailės Akademijos dėstytojas (VDA). 

Labai įvairi, priklausomai nuo darbo krūvio. Vakar buvo ramu ir tylu, kad, regis, buvo galima girdėti dizainerių minčių zyzimą. Tokiu metu darbas vyksta greitai ir efektyviai. Stengiamės vieni kitiems netrukdyti. Bet kartais dirbame juokaudami, klausydami muzikos. Kai šilta, bendrai pietaujame lauke, šalia ofiso.

Darbo erdvėje turime specialią „skelbimų lentą“. Iš tiesų, tai tik nudažyta siena, ant kurios visi kabiname įdomesnius vaizdelius, vertus parodyti kitiems kolegoms - nuotraukas, atvirutes, plakatus, šmaikščias skrajutes arba KVK (Klaidinančios Vizualinės Komunikacijos) pavyzdžius. Tai siena, atspindinti bendrą nuotaiką. "Džiauname“ ant jos viską, kol prisikaupia didelis popieriaus sluoksnis ir pats neatlaikęs savo svorio - nukrenta. Tada viską išmetame ir iš naujo prasideda klijavimo ir sluoksnio auginimo procesas.

Dažniausiai reikalingi kūrybingi darbuotojai, tad atsirinkinėjame pagal portfolio. O pokalbis su pretendentu tik atskleidžia, kuris gerai kalba, kuris tylesnis. Bet ši savybė, nedaug reiškia, sprendžiant apie dizainerio talentą. Dažnai geriems dizaineriams būdingas tylumas, jie gyvena savo vidiniame pasaulyje. Tad prastas bendrautojas gali būti labai geras dizaineris.

Darbuotojai labai mėgsta saldainius. Nežinau kodėl, bet jie pas mus neužsiguli ilgai ant staliuko (juokiasi). Kalbant rimtai, skatiname darbuotojus tobulėti asmeniškai, nukreipti darbuotojo talentus ir įgūdžius ta kryptimi, kurioje jam geriausiai sekasi dirbti. Taip pat skiriame laiko kūrybiškumo tobulinimui - darome nekomercinius projektus, kuriuose nebūna darbinės rutinos ir ribų.

Gamta, muzika, kitų kūrėjų darbai visose srityse - vizualiajame mene, kine, scenoje. Įkvėpimas kiekvienam, tikriausiai, yra labai individualus dalykas. Asmeniškai man - kalnai, raudonas vynas Nidoje, burės Kauno mariose, žalia žolė, Paryžius, gerumas, obuoliai, trupančios senamiesčio sienos, juokingos situacijos, naujos žinios, kosmosas - mane įkvepia visas pasaulis, savo judėjimu, įvairove...Jis įdomus savo nestandartiškumu, chaotiškumu, kuriame žmonės bando desperatiškai įvesti tvarką.

Kompanija siekia suburti bendraminčius dizainerius, kuriems dizainas būtu ne tik darbas, bet ir malonumas. Be to, mes kovojame grožio labui. Pasaulyje dar tiek daug nesutvarkytų vaizdų, reklamų, inerneto puslapių. Mes save laikome pasaulio gražintojais, stengiamės žmogaus vaizduotei suteikti naujų impulsų. Arba tiesiog bandome įtaigiau papasakoti verslo klientų istorijas, sutirštiname spalvas, kad būtų daugiau dramos. Iš chaotiškos informacijos kuriame tvarką. Lyginame "susiglamžiusias“ mintis ir vaizdus arba „tiesias“ mintis „suglamžome“ ir "suveliame“. Tiesiame kelius tarp padrikos informacijos ir galutinių klientų minčių ir emocijų.

Dizainerį yra tiesiog būtina įstatyti į griežtus rėmus. Nes darydamas bet ką ir bet kaip jis padarys ne tai, ko reikia. Tada prarasime klientą, nes būtent tam tikruose rėmuose sukurtų vizualų iš mūsų klientai ir tikisi. Tuo, tarkime, dizainas ir skiriasi nuo meno. Nes dizaine yra problemos, uždaviniai, iššūkiai, kuriuos mes, dizaineriai, ir sprendžiame. Dizaine kuo daugiau laisvės, tuo blogiau. Geras dizaineris ir siauruose rėmuose sugeba sukurti įdomių dalykų. Duokite mums problemas, „nesušukuotas“ mintis, baisiai atrodančią statistiką ir mes visa tai pateiksime įdomiau.

90 procentų sunkaus darbo ir 10 procentų atsiradimo tinkamoje vietoje, tinkamu laiku su tinkamais žmonėmis. Kartais sėkmė ateina netikėtai, sukūrus tam tikrą dalyką, tam tikru metu, kai susiklosto aplinkybės. Kartais sėkmė ateina rizikuojant, nebijant suklysti ar imantis dalykų, kurių niekas iki šiol nedarė. Iš tiesų, nežinia kaip reikėtų pamatuoti sėkmę. Turime klientų ir užsakymų, veiklos netrūksta, todėl tikriausiai esame sėkmingi? Jei dalyvautume konkursuose, tuomet mūsų darbai atrodytų kitaip, nes specialiai orientuotumėmės į tai. Manau, kad savęs ir savo įgūdžių realizavimas per ilgą laiko tarpą atveda prie sėkmės.

Manau, kad mąstyti kūrybiškai, reiškia nepriimti visko taip, kaip yra pateikiama. Reikia analizuoti, gilintis ir užduoti sau klausimų: kodėl būtent taip? Ar tikrai gerai? Ar galima pabandyti kitaip? Kokie trukdžiai? Suformulavus problemą, galima ieškoti kūrybinių sprendimų. Pastaruoju metu mane ypač domina kūrybinis priėjimas prie paprastų dalykų, pavyzdžiui, kaip atrodytų interneto puslapis be jokio teksto. Analizuodamas esamus puslapius, supratau, kad visgi vizualinė kalba intetnete dar nėra ištobulinta, pateikima labai daug tekstinės informacijos, netaupomas žmonių laikas, nes tekstus reikia skaityti.


Beveik visada tai sukelia šypseną. Matosi kažkieno pastangos padaryti "kietą“, dinamišką dizainą. Per mažas spalvinis kontrastas, įmantrios, tačiau neperskaitomos raidės, klaidinančios iliustracijos – tai kūriniai žmonių, kuriuos sunku vadinti „dizaineriais“.

Pastangos kopijuoti "kietą dizainą“ arba "prabangą“, kai teikiamos paslaugos arba prekės nėra tokios jau prabangios - prajuokina. Yra daugybė jaunų, nelabai patyrusių dizainerių, kurie, kliento spaudžiami, realizuoja svetimas idėjas. Dažnai klientai, projektų vadovai arba marketingo specialistai neturi meninio arba dizainerio išsilavinimo, bet jaučiasi labai kompetentingi reguliuoti, kaip dizainas turi atrodyti. Bet, deja, pasitaiko ir pigiai save parduodančių dizainerių, kurie bando per kraštus trykštantį kūrybiškumą pritaikyti ten, kur jo visai nereikia. Tikriausiai, taip ir gimsta Klaidinančios Vizualinės Komunikacijos egzemplioriai.

Verslo žmonėms patarčiau neieškoti pačių pigiausių dizainerių, nes jie pigiai ir padarys. Įvaizdį labai lengva susigadinti netinkamu paveiksliuku, ne taip papasakota žinute. Geriau paprastai, nei prastai. Juk dizainas turi tarnauti žmonėms ir padėti suprasti jūsų produktus bei skatinti pardavimus.

Kalbino Ieva Deksnytė

Straipsnis lenkų kalba (.pdf)

Top